Bizi Sosyal Ağlarda Takip Ediyor musunuz?

Twitter'da MOD

Bizi Takip Edin

Top
Image Alt

Buluşma Noktası

  /  Buluşma Noktası

Uluslararası Medya Okuryazarlığı Platformu

Dijital medyanın ve teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte, neredeyse tüm dünyanın bir parçası olduğu ortak bir dil ve kültür havuzu ortaya çıktı. Dijital medya sayesinde gazete makalelerini, araştırma metinlerini hatta okyanus aşırı ülkelerin gündemlerini bile ufacık bir telefon ekranından bize yansıdığı şekliyle görebiliyor, okuyabiliyor ve öğrenebiliyoruz.

Elimizde böylesine bir teknoloji ve bu teknoloji içerisinde kapsamlı bir enformasyon akışı varken, aktarılan bilgiye eleştirel açıdan bakabilmek, bilginin doğruluğunu sorgulayabilmek ve yeni medya iletileri üretebilmek için öncelikle bu becerilere sahip olmak gerekir.

Yukarıdaki becerilere sahip olan bir kişi iyi bir medya okur yazarı demektir. Medya okuryazarı olma becerisi her yaş grubu için gerekli ve öğrenilebilirdir. Bireyler, çocukluktan itibaren medya mesajlarını doğru okumalı ve kendi mesajlarını üretebilmelilerdir. Bu kapsamda, interneti en aktif kullananlar olarak gençlerimizin medyanın verdiği mesajları sorgulayabilmeleri ve değerlendirebilmeleri amacıyla ulus ötesi bir proje başlatıyoruz: “Uluslararası Medya Okuryazarlığı Projesi” (International Media Literacy Project).

Projenin ilk adımında;

Amerika Birleşik Devleti’nin Seattle şehrindeki liseler ile İstanbul ilimizdeki liseleri online görüşmelerde buluşturulacaktır.

Bu online görüşmelerde öğrenciler; kültürel okuryazarlık üzerinden farklı ülkelerde medyanın kendi ülkelerindeki kültür ve yaşam biçimini nasıl aktardığı hakkında gözlemlerini paylaşacaklardır.

Bu paylaşımlar haftalık ve saatlik olarak ders öğretmenleri gözlemi ile gerçekleşecektir. • Sonunda verilen bir soru/konu hakkında, kültürler arası bakış açısı ile ilgili konu hakkında bir proje dosyası ve sunum hazırlayacaklardır.

Ardından söz konusu bakış açıları ülkeler arası bir rapor haline getirilerek, söylem analizi hazırlanacaktır.

Böylece iki ülke gençleri; kültürlerarası iletişimi dijital kanallar üzerinden sağlayarak, medya iletilerini yüksek farkındalıkla ve eleştirel gözle değerlendirebileceklerdir. Amacımız, nefret söyleminde bulunmayan, siber zorba olmayan dijital vatandaş nesillerin yetişmesine katkı sağlamaktır. İki okul arasında konuşulacak konular; medya okuryazarlığı perspektifinde; siber zorbalık, nefret söylemi, sosyal medya okuryazarlığı, dijital haklar ve sorumluluklar, dijital vatandaşlık olacaktır.

Aydın Web Tasarım, Efelerde web tasarım, Aydında web tasarım, Ege web tasarım, web sitesi yaptırma, aydın, izmir, nazilli, site tasarımcısı, efelerde tasarımcı,
Efeler hosting, hosting, domain, ssl, sunucu, vps, vds, aydın, datacenter, ege datacenter, server kirala, ucuz hosting,
Efeler teknoloji, efeler hosting, efeler, teknoloji firması, teknoloji danışmanı, teknoloji ithalatı,
teknoloji haberleri, nasıl yapılır, güvenlik haberleri, kaancity, teknoloji bloğu, teknoloji, sosyal medya, sosyal medya yönetimi, aydın sosyal medya,
güvenlik kamerası, kayıt cihazı, yedek batarya, notebook, laptop, şarj cihazı, satın al, retro, cenova, neutron, kaansky, seenergy, goldnet, laptop bataryası,